Naturex

Lazer Epilasyon

Epilasyon nedir?

İstenmeyen tüylerin çeşitli yöntemlerle alınmasına epilasyon denir. Bu amaçla kullanılan yöntemler cımbız, ağda, tıraşlama, iğneli epilasyon, lazer epilasyon olarak sıralanabilir.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Lazer epilasyon kaş ve göz araları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanmaktadır. Gözleri ise özel koruma gözlükleriyle korunmaktadır.

Lazer epilasyonun çalışma prensibi nasıldır?

Epilasyon amacı ile kullanılan lazer ışığı kıllara rengini veren melanin adlı pigment tarafından emilerek oluşan ısı kıl köküne iletilir. Isı etkisi ile kıl kökünde tahribat sağlanır.

Lazer epilasyonda her kıl başarı ile yok edilebilir mi?
Lazer epilasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef olarak seçilmiştir.
Melanin sadece kıl yapısında değil aynı zamanda cildimizin üst tabakasında da yer alır. Melanin'in yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olmaktadır. Başarıyı etkileyen bir diğer faktör de kişinin ten rengidir. Ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeyel tabakasında yer alan melanin fazla olduğu için yan etki riski yüksektir. Bu nedenle epilasyon amacı ile verilen enerji de dağılacağından başarı oranı düşer.

Özetle epilasyondaki başarı kılların koyu ve kalın, ten renginin açık olması ile doğru orantılıdır.

Lazer sonrası kıllar bir daha çıkmaz mı?

Lazer epilasyonda amaç kalıcı kılsızlık değil uzun süre kılsızlığı sağlamaktır.

Lazer uygulaması sonra ciltte leke oluşur mu?

Işığın cildin üst tabakasında yer alan melanin tarafından da emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında lekelenme olasılığı her zaman mevcuttur. Bu olasılığı düşürmenin yolu deneyimli kullanıcı ve soğutma sistemi iyi olan bir cihazla uygulama yapılmasıdır.

 

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafindan Güzellik Salonlarında LAZER ve IPL cihazları ile epilasyon yapılması yeni düzenlemelerle yasaklanmıstır. LAZER ve IPL ile epilasyon sadece Sağlık Bakanlığından ruhsatlı özel sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Sağlığınız ve tedavinizin yarıda kalmaması için dikkat ediniz.