Lazer Epilasyon Öncesi Yapılacaklar

Ergenlik dönemi ile başlayan önemli bir sorun istenmeyen tüylerdir. Bunun için yapılabilecekler ise her zaman değişmiştir. Gelişen teknoloji, çıkan yenilikler lazer epilasyon için de zemin hazırlamıştır. Son 15 – 20 yıl ise lazer epilasyon kavramının ortaya çıkması, gelişip yaygınlaşması için ideal bir dönem olmuştur. Bugün ise pek çok kadın hatta erkek bu imkândan faydalanıyor, kolayca hayalini kurduğu pürüzsüz cilde sahip olabiliyor. Kişisel bakımına özen gösteren, acısız epilasyon dileyenler lazer epilasyon merkezleri ile iletişime geçebilir, güzellik merkezi ve poliklinik gibi kurumlarda rahatlıkla bu hizmeti alabilirler. Düzenli seanslar ve doğru doz ayarı ile birlikte çok rahat bir şekilde istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Peki, asıl konumuza gelelim şimdi; lazer epilasyona karar verdik ama lazer epilasyon öncesi yapılacaklar nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?

Lazer epilasyon hizmeti ile ilgili bilgi aldıktan ve bu kararı verdikten sonra dikkat etmeniz gerekenler var. Bu kurallara uygun hareket ederek siz de lazer epilasyon hizmetine ya da tedavisine başlayabilirsiniz. Öncelikle önemli bir püf nokta ve tedavinin etkinliğini ilgilendiren detay, kökten alım işlemidir. Lazer epilasyon seansından 20 gün öncesinde kökten alım yapmamış olmanız gerekir. Yani bu şu demek ki, lazer epilasyon seansınıza 20 gün kala ağda ve benzeri tüyleri yolma şeklinde ortadan kaldıran bir epilasyon yöntemini tercih etmemiş olmalısınız. Bunun yerine jilet gibi bir işlem daha doğru olacaktır. Çünkü bu sayede kıl kökleri gelişecek ve kılların da görünürlüğü artacaktır. Lazer epilasyon cihazının istediği de tam olarak bu. Bu sayede belirginleşen kıl köklerini daha kolay bir şekilde tespit edebilecek ve ortadan kaldırabilecek. Kısacası lazer epilasyonun daha başarılı sonuçlar vermesi için lazer epilasyon öncesi buna dikkat edilmesi gerekir.

Lazer epilasyon için önemli kriterlerden biri de cilt rengidir. Ten renginiz cihaz için önem taşır. Lazer epilasyon uygulamasına 15 gün kala bazı uygulamalardan uzaklaşmanız gerekir. Bronzlaşma bunlardan biri. Yoğun güneşe maruz kalmamanız, mümkün olduğunca güneşten uzak durmanız ve de solaryum gibi yapay bir sistem ile de bronzlaşmadan uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra kılların rengini açacak bir işlemin de yapılmaması gerekir. Sarartma gibi uygulamaların yaygın olduğunu biliyoruz. Bu tür işlemler kıl renginin açılması ile birlikte cihazın kıl köklerini tespit etmesini zorlaştırır. Yani lazer epilasyondan beklediğiniz performansı alamazsınız. Ayrıca son olarak lazer epilasyondan önce yapılmaması gerekenler arasında yer alan bir noktaya daha değinelim. Makyaj uzak durmanız gerekenlerden biridir. Uygulama yapılacak olan bölgede makyaj olmaması gerekir. Kullanılan çeşitli kozmetik malzemeler, kıl köklerine ulaşmayı zorlaştıracağı gibi, ciltte çeşitli beklenmeyen tepkilere de sebep olabilir. Bu yüzden uzak durmanız önerilir. Lazer epilasyon öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler, uygulamanın başarısı için büyük önem taşır.