Lazer Epilasyon Sonrasında Yapılacaklar

Lazer epilasyon çokça tercih edilen, hem kadınlar hem de erkekler tarafından benimsenen bir işlem. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için neredeyse insanlık tarihinden bu yana farklı yöntemler benimsenmiştir. Ancak gelişen teknoloji ve geldiğimiz şu noktada acısız epilasyon yöntemi olarak ifade edilen lazer epilasyon en güzel seçenektir. En başarılı yöntem olduğu da çok rahatlıkla söylenebilir. Çünkü acısız ve ağrısız lazer epilasyon kalıcı sonuçlar verir. Cilt tipiniz ve kıl yapınıza göre ön görülen seans sayısıyla ve belli bir süre içerisinde istenmeyen tüylerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. Bu sebeple de lazer epilasyon oldukça sevilen ve benimsenen bir yöntemdir. Eğer siz de bu yönde bir karar vermişseniz ve istenmeyen tüylerinizden tamamen kurtulmak istiyorsanız, öncelikle lazer epilasyon öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili bilgi almalısınız. Bunun kadar önemli olan bir konu ise lazer epilasyon sonrası olacaktır. Lazer epilasyon öncesi ile ilgili bilgi aldıktan sonra bir de lazer epilasyon sonrası hakkında bilgi edinmeli ve buna göre beklenti içerisinde olmalı, dikkat edilmesi gerekenlere dikkat etmelisiniz.

Lazer epilasyon uygulamasının hemen ardından ciltte görülebilecek bazı etkiler söz konusudur. Bunlar herkeste ortaya çıkmasa da bazı hassas cilt tiplerinde görülebilir. Hafif kızarıklık ya da kabarıklık görülmesi beklenen ve korkulmaması gereken etkilerdir. Eğer siz de lazer epilasyon yaptırdıktan sonra bu tür etkiler görmüşseniz, sakin olmalı ve 1 güne kadar geçmesini beklemelisiniz. Çünkü sadece bazı hassas ciltlerde ortaya çıkabilen bu etkilerin, normal şartlarda 1 saat ile 1 gün arasında bir süre içerisinde geçmesi beklenir. Aksi halde ise bir uzmana danışmak zaruri olacaktır. Lazer epilasyon seansınızın ardından ılık bir duş alabilir ve cildinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak kese ya da peeling gibi cildi hırpalayacak, tahriş edecek uygulamalar uzak durmanız gerekenlerdir. 1 hafta sonrasında ancak kese ve peeling yapabilirsiniz.

Siz de mutlaka duymuşsunuzdur ki, yaz aylarında lazer epilasyonun yapılamadığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Aslında tam olarak öyle değil. Güneş ışınlarının cildi tahriş edici ve yakıcı özelliği yaz aylarında daha fazla olduğundan, lazer epilasyon uygulanan ve hassaslaşan cilt bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Ancak bu yaz aylarında lazer epilasyon uygulanamayacak boyutta değildir. Aksine rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Sadece seans sonrasında 3 gün süreyle doğrudan gün ışığına maruz kalmamanız, güneşlenmemeniz ve solaryuma girmemeniz önerilir. Dışarıya çıkmak durumunda olduğunuzda ise güneşe karşı koruyucu krem sürmeniz gerekir.

Seans sonrasında 3 ile 15 gün arasında bir sürede tüylerin dökülmeye başladığını göreceksiniz. Bazen çok kuru cilt tiplerinde bu süre 20 güne de çıkabilir. Bu süre içerisinde uzmanınız sizi kontrole davet edebilir. Seanslar arasında tüyleri kökten alacak herhangi bir epilasyon yapmamanız çok önemlidir. Seansınız yaklaştığında tekrar jilet gibi bir seçenek ile tüylerinizi kısaltmanız yeterlidir.